سخنرانی مدیر حوزه‌های علمیه خواهران در مراسم آغاز سال تحصیلی

شناسه خبر : 49050

1396/06/22

تعداد بازدید : 80

سخنرانی مدیر حوزه‌های علمیه خواهران در مراسم آغاز سال تحصیلی
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران گفت: امروز ما نیاز داریم که تحصیلات تکمیلی را در حوزه‌های علمیه توسعه دهیم؛ بر همین اساس، امسال در بیش از ۱۰ نقطه کشور شاهد توسعه سطح سه و چهار خواهیم بود.

به گزارش شفقنا، حجت الاسلام والمسلمین محمودرضا جمشیدی روز چهارشنبه 22 شهریور در آیین آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور و جامعه‌الزهرا(س) که در تالار بیداری اسلامی جامعه الزهرا(س) برگزار شد، با بیان اینکه بسیاری از مدارس علمیه خواهران سراسر کشور توسط تربیت‌شدگان این مکان مقدس مدیریت می‌شود، تصریح کرد: امروز فعالیت بیش از ۵۰۰  مدرسه علمیه در سراسر کشور، حضور بیش از ۸۰ هزار طلبه شاغل به تحصیل و یکصدهزار طلبه فارغ التحصیل مدیون تلاش‌های علمای بزرگوار حوزه‌های علمیه است.
او بیان داشت: شروع سال تحصیلی فرصتی مغتنم به منظور تجدید پیمان با حضرت ولی عصر(عج) است و همه افتخار سربازی او را داریم.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور با بیان اینکه علم آموزی، عمل به علم، تعلیم و نشر باید برای خدا باشد، یادآور شد: امروز تهذیب نفس و مجاهدت علمی و عملی برای زنده نگه داشتن باب اجتهاد و بازنگه داشتن مدار اتصال مردم به قرآن کریم و اهل بیت(ع) وظیفه دائمی همه دانش‌پژوهان حوزه‌های علمیه است.
او با تأکید بر این که قیام‌لله جز در سایه تلاش شبانه روزی و حرکت در مسیر علم و نهضت علمی میسر نمی شود، گفت: در سال‌های اخیر، شاهد رشد کمی و کیفی در حوزه‌های خواهران در عرصه‌های مختلف پژوهش، آموزش و فرهنگی تبلیغی بودیم، اما این تنها طلیعه ای برای یک حرکت بزرگ است.
جمشیدی با اشاره به اینکه برای رسیدن به مستوای علمی و عملی مطلوب نیاز به همت بلند است، ادامه داد: حوزه‌های علمیه با نهضت و مجاهدت‌های علمی به جایگاه مناسبی در بخش تولید علم رسیده است و بانوان طلبه نیز باید برای ارتقای علمی تلاش مضاعف داشته باشند.
او با بیان اینکه امروز دیوارهای توسعه علم شکسته شده است، عنوان کرد: امروز ما نیاز داریم که تحصیلات تکمیلی را در حوزه‌های علمیه توسعه دهیم؛ بر همین اساس، امسال در بیش از ۱۰ نقطه کشور شاهد توسعه سطح سه و چهار خواهیم بود.
مدیر حوزه های علمیه خواهران با بیان اینکه امروز بانوان طلبه کشور در ۶۰ مرکز آموزشی و در ۱۳ رشته تحصیلی سطح سه مشغول به تحصیل هستند، اظهار داشتند: هم اکنون در ۱۰ نقطه کشور، سطح چهار  حوزه تدریس می‌شود.
او به لزوم توسعه بستر‌ها و تکمیل زیرساخت‌های مدارس علمیه خواهران و فراهم کردن امکانات آموزشی، پژوهشی و پشتیبانی در این مدارس اشاره کرد و گفت: هویت حوزه‌های علمیه، پیشتازی در دفاع از ارزش‌های اسلامی است.
حجت‌الاسلام و المسلمین جمشیدی با بیان اینکه علمای حوزه‌های علمیه، وارثان انبیا هستند، تصریح کرد: حوزه‌های علمیه همواره انقلابی بوده و خواهند بود و در برابر مظلومیت و محرومیت انسان‌های بی گناه جهان به ویژه مردم میانمار سکوت نمی کنند.
او با اشاره به ظرفیت‌های مهم حوزه‌های علمیه خواهران، تأکید کرد: حوزه‌های علمیه به تعبیر رهبر انقلاب، پدیده عظیم و نورانی است و بر همگان به ویژه مسئولان نظام لازم است که این ظرفیت عظیم را بشناسند.
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه تاکنون ۹ جشنواره توسط جامعه‌الزهرا‌(س) و حوزه‌های علمیه خواهران به صورت مشترک برگزار شده است، عنوان کرد: تولید بیش از ۲۰۰ اثر قرآنی مکتوب برای خواهران طلبه منبعث از هزار و ۲۰۰ هسته پژوهشی است.
او با بیان اینکه چند هزار نفر در این هسته‌های پژوهشی ساماندهی شدند، ادامه داد: بیش از ۴۰۰ هسته پژوهشی توسط اساتید حوزه‌های خواهران اداره می‌شود و ۷۰۰ هسته پژوهشی نیز توسط طلاب برگزار می‌شود.
حجت‌الاسلام و المسلمین جمشیدی با بیان اینکه در عرصه تبلیغ، بیش از ۳۷ هزار مبلغ در شبکه سمتاز حوزه‌های علمیه خواهران ساماندهی شدند، گفت: امسال بیش از ۵۰ هزار نشست قرآنی در ماه مبارک رمضان برگزار شد.
او یادآور شد: تاکنون در کنار ۱۷۰ مدرسه علمیه، کانون‌های قرآنی ایجاد شده است؛ همچنین تمام مربیان طرح صالحین از خواهران طلبه و همه سرمربیان از بانوان سطح سه هستند.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور به ساماندهی هزاران مشاور در طرح‌های رحمت و رضوان اشاره کرد و افزود: امروز بانوان طلبه در قرارگاه‌های فرهنگی در حوزه عفاف و حجاب و عرصه‌های فرهنگی دیگر فعالیت می‌کنند.
حجت‌الاسلام و المسلمین جمشیدی ادامه داد: تا کنون یک هزار استاد در دوره‌های بصیرت افزایی در زمینه عفاف و حجاب و زنان و خانواده شرکت کردند، همچنین در طول یک ماه گذشته، بیش از ۳۰۰ نشست علمی فرهنگی توسط مدارس علمیه خواهران برگزار شده، که آمار قابل توجهی است.
او با بیان اینکه حوزه‌های علمیه خواهران جزو پیشتازترین مجموعه‌های حوزوی در عرصه فناوری اطلاعات هستند، گفت: ما امروز پیشرفت روزافزون و توسعه جهان ارتباطات به ویژه فضای مجازی را یک فرصت مغتنم برای همه حوزه‌های علمیه می‌دانیم.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور به فعالیت‌های بانوان طلبه در فضای مجازی اشاره کرد و اظهار داشت: شبکه کوثربلاگ با فعالیت ۱۰ هزار بانوی طلبه وبلاگ نویس و شبکه کوثرنت با حضور صدهزار بانوی طلبه از جمله فعالیت‌های طلاب در این عرصه است.
او، شبکه کوثرنت را بزرگترین شبکه علمی پژوهشی درعرصه تولید محتوای دینی برای بانوان عنوان و تصریح کردند: این شبکه در اجلاس جهان WSIS و در یکی از موضوعات ۱۶ گانه به عنوان برگزیده معرفی شد.