سخنرانی مدیر حوزه‌های علمیه خواهران در نهمین جشنواره سراسری علامه حلی

شناسه خبر : 54379

1396/10/07

تعداد بازدید : 122

سخنرانی مدیر حوزه‌های علمیه خواهران در نهمین جشنواره سراسری علامه حلی
مدیر حوزه‌‌های علمیه خواهران در اختتامیه نهمین جشنواره سراسری علامه حلی که در مجتمع آموزش عالی امام خمینی (ره)‌ برگزار شد گفت: فرهنگ پژوهش در حوزه‌های علمیه خواهران به عنوان یک فرهنگ عام نهادینه شده است و بیش از پنج سال برای فرهنگ‌سازی پژوهش در حوزه‌های علمیه فعالیت‌های مستمر صورت گرفته است.

‌حجت‌الاسلام والمسلمین محمودرضا جمشیدی اظهار کرد: تاکنون توفیقات زیادی نصیب حوزه‌‌های علمیه شده است؛ حوزه‌های علمیه توانسته‌‌اند رشد و نمو زیادی داشته باشند و این ظرفیت‌ را به حوزه‌های علمیه خواهران نیز منتقل کنند و هر آنچه بیان می‌شود توفیق حوزه‌های علمیه به‌طور مطلق است.
وی افزود: آنچه در حوزه‌های علمیه خواهران اتفاق می‌افتد انعکاسی از ظرفیت عظیم حوزه‌های علمیه برادران است؛ طلاب برادر با تلاش‌های پیگیر خود توانسته‌اند در حوزه‌های علمیه خواهران پژوهشگران و استادان شایسته تربیت کنند و این از برکات حوزه‌های علمیه است.
مدیر حوزه‌‌های علمیه خواهران گفت: فرهنگ پژوهش در حوزه‌های علمیه خواهران به عنوان یک فرهنگ عام نهادینه شده است و بیش از پنج سال برای فرهنگ‌سازی پژوهش در حوزه‌های علمیه فعالیت‌های مستمر صورت گرفته است.
وی ادامه داد: در حوزه‌های علمیه خواهران به دنبال تحقق شعار هر طلبه یک پژوهشگر هستیم البته هنوز با این شعار فاصله زیادی داریم اما آمار‌ها در ۹ دوره جشنواره علامه حلی ما را امیدوار به تحقق این شعار کرده است چراکه در بیشتر استان‌ها کشور به جز استان قم، تعداد شرکت‌کنندگان و حائزان رتبه طلاب خواهر از طلاب برادر بیشتر بوده است و این بیانگر پیشرفت‌های حوزه‌های علمیه خواهران در عرصه پژوهش است.
حجت‌الاسلام والمسلمین جمشیدی بیان کرد: از ابتدای حوزه تاکنون ترویج پژوهش جمعی از دغدغه‌های همه بزرگان بوده است و در همین راستا در حال حاضر بیش از ۷۰۰ هسته پژوهشی در حوزه‌های علمیه خواهران فعال هستند.
وی اظهار کرد: تاکنون ۶ دوره از جشنواره رشد در حوزه‌های علمیه خواهران برگزار شده است که در این جشنواره بیش از ۲۸ هزار نفر برای ارائه اثر شرکت کرده‌اند؛ این جشنواره موجب رشد و پیشرفت‌ پژوهش‌های جمعی در حوزه‌‌های علمیه خواهران شده است و آثار و برکات زیادی داشته است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: امروزه 394 کانون پژوهشی در میان طلاب حوزه علمیه خواهران وجود دارد که از پژوهش‌های فردی حمایت می‌کنند همچنین 69 انجمن پژوهشی در میان طلاب سطح 3 حوزه علمیه خواهران وجود دارد.
حجت‌الاسلام والمسلمین جمشیدی تصریح کرد: ظرفیت حوزه‌های علمیه خواهران می‌تواند به عنوان یک ظرفیت عظیم مورد مطالعه و حمایت قرار گیرد.
وی افزود: اگر آنچه به دست آمده به توفیق الهی و حمایت و تلاش طلاب بوده است قطعاً در ادامه راه نیز باید همین مسیر را طی کنیم؛ امروز به همت خواهران طلبه و اساتید، یک اتفاق مبارک روی‌داده است؛ اگر تا دیروز تولید علم تنها به حوزه‌های علمیه بزرگ و ویژه منحصر بود به همت تلاش‌های خواهران طلبه این انحصار امروز شکسته شده است و شاهد آثار پژوهشی از تمام نقاط کشور هستیم.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران اظهار کرد: این مسئله در حقیقت نویدی برای همه علم آموزان است که توسعه امکانات و تلاش‌هایی که در میان طلاب وجود دارد، موجب شده است که طلاب و حوزه‌های علمیه کانون تولید علم در جهان باشند.
وی گفت: در سال گذشته در یک المپیاد علمی از میان 12 برگزیده تنها دو طلبه از قم حضور داشت و نتایج جشنواره‌های پژوهشی نیز بیانگر همین مسئله است؛ امروزه از سیستان و بلوچستان و برخی از استان‌های محروم نیز شاهد آثار برتر و برگزیده هستیم و این بسیار ارزشمند و مهم است.
حجت‌الاسلام والمسلمین جمشیدی گفت: در این جشنواره یکی از طلاب خواهر سطح ۴،‌یک کتاب تدوین کرده است که این اثر برگزیده شده است و این برای حوزه‌های علمیه خواهران بسیار مهم و ارزشمند ست و نشان از پیشرفت‌های حوزه‌های علمیه خواهران در عرصه پژوهش دارد.